Hakkımda | About Me

[TR]

Eğer hayatımı değiştiren bir şey varsa, o da devrim mücadelesiyle ve Marksizm-Leninizm’le tanışmaktır. O günden bu yana, bitmek bilmez bir coşkuyla Devrim fikri üzerine düşünüyor ve yazıyorum.

Adım Eren Buğlalılar. 2007 yılında Ankara Üniversitesi Tiyatro Tarihi Bölümü’nden, 2011 yılında ODTÜ Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldum. 2012 yılından bu yana Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde doktora yapıyorum.

Bu blogda devrime, mücadeleye ve doktora çalışmasına ilişkin notlarımı paylaşmanın yanı sıra, yıllardır yazdığım yazıları da derledim. Belki bazı söylenenler size tanıdık gelecek. Ama Andre Gide’in dediği gibi,

“Söylenmesi gereken her şey söylendi. Ama kimse dinlemediği için, her şeyin tekrar söylenmesi gerekli.”

Email: tolstoyevski[a]gmail | Twitter: @erbu | Facebook: /proleteren

[EN]

If something changed my life, that is my acquaintance with the revolutionary struggle and Marxism-Leninism. Since then, I think and write about the idea of Revolution with a never-ending enthusiasm.

I am Eren Buğlalılar. I graduated from the Theatre History Department of Ankara University, in 2007; and from the Department of Sociology of Middle East Technical University in 2011. And since 2012, I am a PhD student in politics in the Department of Political Science of Ankara University.

Here, you’ll find my notes on the revolution, struggles and my ongoing PhD studies, as well as my old articles on various issues. Some of them might be quite familiar for you, but as Andre Gide said once,

“Everything that needs to be said has already been said. But since no one was listening, everything must be said again.”

Email: tolstoyevski[a]gmail | Twitter: @erbu | Facebook: /proleteren

Advertisements

2 thoughts on “Hakkımda | About Me

  1. nuri says:

    Amerikan parmağı El salvadorda devlet terörü ve halk direnişi kitabı Türkçesinin basımını göremedim ingilizcemi kolay gelsin

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s