Okulsuzlar

Hayatında hiç ders kitabı görmemiş milyonlarca çocuk var. Hayır, öğretmenler artık dersleri tablet bilgisayarlardan işlediği için değil. Bu başka.

UNICEF çatışmalı bölgelerdeki çocukların eğitim durumlarına dair bir rapor hazırlamış. Dünyada 13.4 milyon çocuğun eğitimden faydalanamadığını söylüyor. En çok çocuğun eğitim dışı kaldığı ülkeler sıralaması ise bize emperyalizm gerçeğini gösteriyor:

  • Sudan, 3.1 milyon çocuk
  • Irak, 3 milyon
  • Yemen, 2.9 milyon
  • Suriye, 2.4 milyon
  • Libya, 2 milyon

Okula gidemeyen çocukların milyonlara ulaştığı ülkelerin tamamı, istisnasız bir emperyalist işgal ya da karşı-devrim yaşamış. Hakkında daha önce uzun uzun yazdığım Irak, ABD’nin ambargo ve işgallerinden önce Ortadoğu’nun en zengin ülkelerinden biriydi. Üniversiteleri bölge ortalamasının üstünde bir eğitim sağlıyordu. Emperyalizmin Irak’ı işgal ve talan etmesinin ardından 10 yıldan fazla bir süre geçti ve bugün Irak’ta 3 milyon çocuk okula gidemiyor.

Libya’da silahlandırdıkları çeteler Devlet Başkanı Kaddafi’yi devirip katlettiğinde, o sıralar Dışişleri Bakanı olan Hillary Clinton televizyonda piskopat gibi kahkahalar atıyordu. Yurttaşlarına ücretsiz eğitim, konut, elektrik ve su sağlayabilen Kaddafi rejiminin ardından Libya’da 2 milyon çocuk artık okul yüzü göremiyor. Ülke IŞİD’in eline geçmeye başladı.

Türkiye olarak iyi durumda olduğumuzu filan da düşünmeyin. Faşizmin Kürdistan’daki saldırıları 150-200 bin çocuğun eğitimini engelledi. Okulları karargaha çeviren kontrgerilla, karatahtaları kendi gerici şovenist sloganlarını yazmak için kullanıyor. Toplamdaysa 1 milyon 300 bin çocuk Türkiye’de okula gidemiyor!

Sözde savaş yok, işgal yok, büyüyen bir ekonomi ve siyasi istikrar var, krizler teğet geçiyor. Ancak yoksullar devamlı krizde.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s