Bir Ahmet Altan vardı, ne oldu ona?

Ahmet_AltanGeçenlerde Ahmet Altan’ın Mayıs ayında basın özgürlüğü hakkında yaptığı bir konuşmaya rastladım. “Çok ağır baskılar altında bugün Türk basını” diyor.

Ne günlerdi! Demokrat, sivil AKP bir yandan askeri vesayetle güreşiyor, diğer eliyle de yatırım ortamını güzelleştiriyordu. Taraf gazetesi bu çekişme ortamında doğmuş, bir yandan ‘askeri vesayet’e verip veriştiriyor, bir yandan ‘özelleştirme olmadan demokratikleşme olmaz’ diyen köşe yazıları yayımlıyor, “PKK iki halkın da düşmanı” diye manşetler atıyordu.

Bu gazeteden ne cengaverler çıktı: Etyen Mahçupyan Başbakan danışmanı oldu, Yıldıray Oğur, Rasim Ozan Kütahyalı, Melih Altınok…

Tüm bu hengame içinde sesini en çok duyuran, gazetenin yayın yönetmeni, her gün yazdığı başyazılarla bizlere demokratlık dersi veren bir yazar, Ahmet Altan vardı.

Ona göre yıllardır ezilen Türkiye halkı buna bir dur demek için nihayet AKP’yi bulmuş, önü kesilemez bir demokrasi selinin önündeki seti kaldırmıştı. Coşkuluydu Altan, 1990’lardan bu yana bütün ülkeler demokrasi kuyruğuna girmiş, sırası gelenin askeri diktatörlükleri yıkılmıştı. Sıra nihayet Türkiye’deydi.

Bu yüzden 2009 yılı 1 Mayıs’ında halk Taksim meydanına yürüdüğünde Altan solculara kızacaktı:

Solun amacı ezilenlerin fazla acı çekmesini önleyecek çözümler bulmaktır. Bu çözümler de Taksim’in önünde duran bir tabur polisle itişmek ya da asker tarafından hırpalanıp duran bir siyasi partiyi kendine rakip seçmek değildir herhalde.

diyerek ders verecekti onlara. Altan’a göre,

Sol, yanlış tercihleri, felsefe yoksunluğu, yaratıcılık eksikliği ve açıkça söyleyelim, cehaleti yüzünden bugün faşizmin kan kardeşi rolüne soyunmuş gözüküyor.

Altan bunları yazdığında devletin Kürt hareketine yönelik kapsamlı tutuklama harekatı yeni başlamıştı. Nisan 2009’da başlayan ‘KCK Operasyonu’ birkaç ay sonra adliyenin bahçesinde elleri bağlı bekleyen yüzlerce BDP’liyi tek sıra halinde gösteren o manzarayı yaratacaktı.

Adliye_BDPElden ne gelir? Altan ülkede satılacak kurum bırakmayan, sokaklarda faşizmi protesto edenlere karşı “kadın da olsa çocuk da olsa gerekeni yapın” diyen Erdoğan iktidarını seviyordu. KCK gözaltılarının sayısı 7 bine ulaşmış, tutuklananların sayısı 3 bini geçmişken, Altan köşesinden Erdoğan’a seslenecekti:

duruşundaki, cesaretindeki, kabadayılığındaki sahiciliği seviyorum… Kendini kavi tutsun, çabuk iyileşsin, çabuk dönsün.

Çok değil, bir ay sonra Roboski Katliamı gerçekleşti…

Ahmet Altan Erdoğan’da nasıl bir ışık görmüştü bilemiyorum. AKP’nin polisi her 1 Mayıs’ta halka kan kusturmaya devam ediyor, devrimci mahallelerdeki şafak baskınlarında polis işkenceli gözaltılar yapıyor, sanatçıları, gazetecileri tutukluyordu. İşçi ve kadın cinayetleri, sokak ortasında vurulan çocuklar da yeni değildi. Fakat Altan, Anton Sendromlu bir hasta gibi başbakanında meziyet arıyordu.

Erdoğan Altan’ın sözünü dinledi. Dönüşü müthiş oldu.

Birkaç ay içerisinde muhalif medyanın tozu atıldı. Erdoğan’ın ‘sahici kabadayılığını‘ öven Ahmet Altan, bıçağın ucu kendisini dürtmeye başlayınca ‘kof kabadayılık‘ diye bir yazı yazarak Başbakan’ı eleştirmeye çalıştı. Zoru görünce de Türkiye’yi demokratikleştirme görevini yarıda bırakıp köşesine çekildi.

Mayıs ayında yaptığı konuşmaya kadar kendisinden bir haber alınamıyordu.

Ne diyordum? Evet, geçende ne zamandır kayıp olan Ahmet Altan’ın basın özgürlüğüne ilişkin yaptığı bir konuşmanın metnini okudum. “Gazeteciliğin en ağır baskılar altında olduğu bir dönemden geçiyor Türkiye. Tek bir eleştiri bile istemeyen bir hükümet var.” diye yazmış. Hadi canım.

Altan’ın bu hali bana Oxford Kont’unun hikayesinin hatırlattı: Kont bir gün İngiliz Kraliçesi Elizabeth’in önünde saygıyla eğilirken yanlışlıkla osurmuş. Utancından kendini yollara vurmuş, 7 yıl kraliçenin yanına sokulamamış. Yedi yıl sonra tekrar karşısına geçtiğinde Kraliçe kendisine, “Lordum,” demiş, “osuruğu unutmuştum”.


Bu yazı daha önce Gezite.org‘da yayımlandı.
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s