AKP’nin Suç Ortakları ve Berkin Elvan

12 yaşındayken 13 kurşunla öldürülenimiz olmuştu. 15’inde bir gencin, 16 kiloya erimişken bile ölüme direnebileceğini söyleseler inanmazdım. Berkin giderken, geriye onun anısı etrafında tekrar bir halk olan milyonlarca insan bıraktı.

Bir halk olmaya başlamak önemli. Çünkü bir süre öncesine kadar aynı toprağı paylaşan, aynı şeylere üzülüp sevinebilen insanlar değil de, aynı apartmanda yaşayan yabancılar gibiydik. Tek tek hepimizin bir kişisel tarihi vardı, ama toplumsal tarihimizi yazsın diye kalemi başkalarının eline vermiştik.

Şimdi Haziran’dan beri “bu daha başlangıç” diye birlikte slogan atıyor, şehitleri omuzlarımızda taşırken diş biliyoruz. Galiba giderek de kalabalıklaşıyoruz. Başka zaman dönüp yüzümüze bakmayanlar, gücümüz karşısında şimdi ‘bizden’ olmaya çalışıyorlar. Berkin’imiz ölüyor, aceleyle bir maske takıp dönüyorlar: ‘Bakın, biz de sizinle birlikte üzülüyoruz’.

Peki biz onları aramıza alacak mıyız?

TÜSİAD’ın Elinde Kaç İşçinin Kanı Var?

Berkin’in ölümünün ardından, baştan aşağı vicdana kesenlerin en dikkat çekicisi sermayedarlardı. Yarım asırdır hükümetler değişse de, onların yüksek kar oranları hiç değişmemesine rağmen, yine de Berkin’in ölümüyle ‘vicdanları sızlamış’tı patronların. Hem zengin, hem vicdanlılardı yani, sanki bu mümkünmüş gibi.

TÜSİAD’ın başkanı, kurumu adına yaptığı açıklamada “Berkin Elvan’ın aylardır sürdürdüğü yaşam mücadelesini kaybetmesinden derin bir üzüntü” duyduğunu söyledi. Haydi oradan yalancılar! Siz azalan karlarınızdan başka bir şeye üzüldüğünüzü hatırlıyor musunuz şu hayatta?

Bu sömürücüler kulübünün üyeliğini de yapmış bir sermayedar, Halit Narin, bodrum katındaki işkencehanelerden insan inlemelerinin geldiği 12 Eylül döneminde, “Şimdiye kadar hep işçiler güldü, biz ağladık. Artık biz güleceğiz!” diye karnında kelebekler uçuşarak konuşuyordu. Dediklerini de yaptılar.

TÜSİAD Türkiye’sinde artık her gün 170 iş kazası gerçekleşiyor, bu kazalarda her gün 3 işçi ölüyor. Geçen sene, başı pres makinesine sıkışıp ölen 13 yaşındaki Ahmet Yıldız’ı unuttuk mu sanıyorlar acaba? Fabrikalarında, tersanelerinde, ‘büyüyen sektör’ inşaatlarında her yıl 1000 işçiyi öldürdüklerini bilmiyor muyuz? Şimdi bir uyduruk vicdan temennisiyle kanlı ellerini silecekler.

Yok, biz aynı şeylere üzülüp sevinemeyiz. O sınır çoktan aşıldı. TÜSİAD bizzat bunu tescillemek için kuruldu. O yüzden, AKP’nin böbürlendiği zamanlarda, kar oranlarını beşe ona katlayıp, Başbakanı “Onur Konuğu” olarak Genel Kurullara davet eden, ama iktidarın gidici olduğu ortaya çıkınca merhametli kesilene ne denildiğini halkımız çok iyi bilir.

Sadece AKP’nin değil, kurulduğunuzdan beri düzenin işlediği bütün suçların, katliamların, darbelerin ortağısınız. Berkin’in adını ağzınıza bile almayın.

AKP’nin Suç Ortağı Cemaat

Berkin’e üzülen bir başka vicdanlı da, yıllardır iktidarın suç ortaklığını yapmış Gülen Cemaatiydi. Fethullah Gülen’in ne kadar duygusal olduğunu biliriz. O yapış yapış üslup Berkin için yazdığı mesajda da var: “Elvan ailesine ve yakınlarına başsağlığı diler, bugüne kadar pek çok acıyla dağidâr olmuş ama temkin ve teyakkuzunu korumayı başarmış Alevi kardeşlerimize sabrı cemil niyaz ederim.”

Gülen Cemaati AKP’nin iktidara gelmesinin ardından, MHP’den boşalan bütün kontrgerilla, polis ve yargı kadrolarını doldurdu ve 12 senedir Kürt ve Türk halklarına kan kusturan kurumlarının başına geçti.

Aynı mesajda “sağduyu ve uzlaşıyla örgütlenmesi gereken devlet aklı”ndan bahsediyor Fethullah. Sana yanlış öğretmişler onu. Uzlaşı imkanının ortadan kalktığının ilanıdır senin devletin.

Bu Osmanlı’dan miras devlet aklının gelişiyle birlikte, son 12 yıldır işkence sokağa indi, savcılar terörle mücadele polislerinin sekreterine döndü. Adliyeler de egemenlerin kendi çalıp kendi söylediği tiyatro binaları gibi. Asgari düzeyde bile bir burjuva demokrasisinden söz etmenin imkanı kalmadı. Temeli 12 Eylül’de atılan yasaları daha da genişletip, bütün ülkede OHAL rejimi uygulayacaksın, sonra da “sağduyu ve uzlaşıdan” bahsedeceksin. Demagoji, yalan.

Kaç insanı haklarını savundular diye sahte delillerle, gizli tanıklarla F-Tiplerine tıkıp senelerini çaldınız; polisleriniz kaç kişiye karakollarda işkence yaptı, kaç insanı infaz etti. Hepsini çok iyi bilir sizin devlet aklınız.

Haziran Ayaklanması’nda AKP ile kan kardeşlerdi bunlar. Bugün Berkin’e sözde üzülen Fethullah’ın gazetesi Zaman, o sıralar “Berkin Elvan’ı bahane edip, Okmeydanı’nı savaş alanına çevirdiler” diye haber yapıyordu. 12 yıldır, polisin evlere, yasal derneklere, parti binalarına, hukuk bürolarına yaptığı işkenceli kanunsuz baskınları yalan haberlerle destekleyen de onlardı.

12 yılda AKP’nin ve Cemaat’in halka karşı işledikleri suçlarda birbirinden habersiz olmaları mümkün mü? Tamamı elbirliğiyle, ortaklık bozulmasın diye birbirlerini kollayarak, göz yumarak işlendi bu suçların. Yakın zamana kadar da gazetelerinden “Müslümanlar arasına ayrılık girmesin”, “kazanımlarımızı kaybetmeyelim” diye birbirlerine iş atıyorlar, uzlaşma yolu arıyorlardı.

Gözleri para ve iktidar hırsından bu kadar dönmemiş olsaydı, halk Haziran’da ayaklanıp bunların kan kardeş olduklarını suratlarına çarpmamış olsaydı, belki bu çarkı döndürmeye devam edeceklerdi.

Şimdi Berkin’i sahiplenen halkın öfkesini görünce, TÜSİAD’la birlikte taziye mesajlarına sarılıyor Fethullah. Unutmadık: Ceylan Önkol, Doğan Teyboğa, İsmail, Medeni, Hasan Ferit, Roboski’de üzerine ölüm yağdırdığınız 22 çocuk ve daha onlarcası. Unutmadık bunları.

Bu nedenle sizin halk saflarında yeriniz yok. Berkinlerin ardından 10 cilt taziye mesajı yazsanız da, ortağı olduğunuz suçlar kütüphanesinin tek rafını dolduramazsınız.

Devlet aklıymış. Aklınıza mukayyet olun.

Berkin’den talimat alanlar çoğalıyor.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s