Mutlu İnsanlar Atlası – 4

Yatırım Halayı

Yatırım Halayı

Haber şöyle diyor:

Geceye katılan Ümit Boyner, Diyarbakır Valisi Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir ile birlikte halay çekti. Halaya Şırnak Valisi Özkan, TÜRKONFED Başkanı Celal Beysel ile bazı iş adamları ve sektör temsilcileri de katıldı.

Tarih 16 Aralık 2010 Perşembe.

O gece Turkcell namlı kapitalistin temsilcisi Süreyya Ciliv, Diyarbakır’a yapılan yatırımları anlattıktan sonra şöyle diyor: “Türkiye başka bir ülke, fırsatlar ülkesi.” (Elbet öyle, Turkcell’in ortaklarından biri, ülkedeki işsizliğin, açlığın, sömürünün sorumlularından Mehmet Emin Karamehmet, 2,9 milyar dolarıyla Türkiye’nin en zengin ikinci kapitalisti.)

Osman Baydemir’in yanıtı da, birazdan TÜSİAD halayına duracakmış gibi heyecanlı ve sempatik:

Süreyya beye bu motive edici konuşmasından dolayı teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. Hakikaten Süreyya beyin bu akşamki mimikleri vücut dili, tam da Diyarbakır’ın istencinin, ruh halinin, koşma istencinin ifadesidir.

Flörtleşme, komplimanlar bu kadarla bitmiyor, şöyle devam ediyor Baydemir: “Dil, demokrasi, kimlik, onurlu bir barış ne kadar vazgeçilmezse, ekonomik kalkınma da en az bu kadar vazgeçilmezdir ve aralarında öncelik sonralık yoktur.

Diyarbakır Valisi ise halaydan önceki son pürüzleri de temizliyor:

Gelin, yatırım yapın ve Diyarbakır’ın güzelliğini, ön yargıları hak etmediğini beraber gösterelim. Ne taşla, ne molotofla, ne sokak gösterileriyle değil, Diyarbakır’ı insani değerleriyle, geleceğe tüm güzellikleriyle, sevgiyi kalbimizden çıkarmayarak…Sevgi, insani değer, güzellik ve yatırımlar…
 Diyarbakır Valisi, Turkcell, TÜSİAD.
Adeta cennet bahçesinin tasviri.

Sonra davullar ve zurnalar, alan ve satan arasındaki muhabbeti cilalıyor. İşte bu mutluluk fotoğrafı, tam o sırada çekiliyor. Video olarak izlemek isterseniz, o da şurada: http://bit.ly/fec8ie
 

Ancak hikaye bu kadarla bitmiyor.
 

Bu halaylı geceden 14 gün sonra, Cumhurbaşkanı ziyaret ediyor Diyarbakır’ı. 3 gün sonra Başbakanlık Toplu Konut İdaresi TOKİ’nin sitesinde bir duyuru peyda oluyor:

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Diyarbakır gezisinde Sur Bölgesini “himayesi” altına almış, bölgenin gecekondulardan ve plansız yapılardan kurtarılması için “kapsamlı bir kentsel dönüşüm” projesi başlatılmış. Sur çevresindeki iki mahallede yer alan 1 596 konut yıkılacakmış, isteyene Diyarbakır’da şehir merkezinin bir hayli uzağındaki Çölgüzeli’nden evler verilecekmiş… | http://bianet.org/bianet/siyaset/126991-bi-qu-de-dici-serok-baydemir

Müjdemi isterim.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s