Mutlu İnsanlar Atlası – 3

bedd5-margulies
Bir aile fotoğrafı. Başbakanın asalak aydınlara verdiği kahvaltıda çekilmiş. Roni Margulies başbakanın elini sıkıyor, sağında ise Cemil Çiçek.
Mutlular.

Tarih 17 Nisan 2010. Yani Mehmet Kılınç adlı siyasi tutsak tecritte katledileli henüz 5 gün olmuş, cesedi soğumuş. Başbakan konuşurken “Parasız eğitim istiyoruz” pankartı açtıkları için gözaltına alınan iki genç daha henüz 1 aydır tutuklu. Tekel işçilerinin direnişi biteli ise 4 ayı geçmiş. Güler Zere‘nin şehit düşmesine ise bir ay var, ohooo!

Bu “açılım” buluşmasından yalnızca 3 gün sonra mecliste “Bu ülkede savaş var” diyen Sebahat Tuncel’e AKP milletvekilleri şöyle seslenecek: “Şerefsizler!”, “Savaşını yerim ben.” | http://bit.ly/f5mbKX

Bu sırada 1483 Kürt tutukluydu.

Buluşmadan 8 ay sonra, başbakan “Tek bayrak, tek millet, tek vatan, tek devlet anlayışıyla sosyal barışımızı sağlayan resmi dilimiz Türkçedir” dediğinde, tutuklu Kürtlerin sayısı 1800’e yükselmiş, İstanbul Üniversitesi’nde olağanüstü hal ilan edilmiş, Yürüyüş dergisi basılmış, bürodaki 3000 kitaba el konulmuş ve 7 devrimci tutuklanmıştı.

Bunlara bakarak başbakanın o gün neden mutlu olduğu çıkarılabilir, fakat Margulies’in mutluluğunun nedenini anlayamadık.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s