Mutlu İnsanlar Atlası – 1

09f8b-disk-tusiadTÜSİAD Başkanı ile DİSK Başkanı Süleyman Çelebi 7 Haziran 2010 tarihinde buluşup dertleştiler. Türkiye’deki işbirlikçilerin sömürücülerin başıyla, güya Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun başkanı bir araya geldiklerinde neler konuşabilirler, hangi ortak noktaları olabilir?

Dinleyelim.
 TÜSİAD Başkanı:

Türkiye’de hayal ettiğimiz vizyon, demokratikleşme standartları, ekonomik standartlar gibi çok noktada görüş birliğindeyiz.”
Süleyman Çelebi: “Biz farklı çıkar gruplarını temsil eden iki farklı örgütüz. Bazı konularda bazı iradeler ortaya konulabiliyorsa bu Türkiye’ye örnek olmalı.

Bu buluşmadan 6 ay sonra, 27 Aralık 2010’da DİSK’in bir protestosu vardı. 12 Eylül’de DİSK üyelerinin sorgulandığı işkencehanenin müze yapılması isteniyordu. DİSK’in taşıdığı pankart, bahsettiğim TÜSİAD-DİSK buluşmasını bilenler için tüyler ürperticiydi:
 “Ne Unuturuz, Ne Affederiz“
.

Yalan. Hem unuttular, hem affettiler. Bu mutluluk fotoğrafı bunun kanıtıdır. TÜSİAD’ın gözbebeği kurucusu Vehbi Koç, 12 Eylül cuntacısı Kenan Evren’e gönderdiği mesajda şöyle demişti:

Yakalanan anarşistlerin ve suçluların mahkemeleri uzatılmamalı ve cezaları süratle verilmelidir. İşçi-işveren ilişkilerini düzenleyecek olan kanunlar asgari hata ile çıkarılmalıdır. Bazı sendikaların Türk Devleti’ni ve ekonomisini yıkmak için bugüne kadar yaptıkları aşırı hareketler, göz önünde bulundurulmalıdır.

12 Eylül’den önce büyük patronlardan Nejat Eczacıbaşı’nın söylediği şu sözü de Çelebi’yi mutluluktan ağlatacak kadar komiktir: 
”Demokrasi kurban edilmelidir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s